Jak znaleźć studencki kąt i na co zwrócić uwagę?

Jak znaleźć studencki kąt i na co zwrócić uwagę?

Po maturze obraliśmy dalszy kierunek edukacji, miasto oraz uczelnie lub właśnie zaliczyliśmy sesję i myślimy o zmianie studenckiego lokum.

Sezon rozpoczęty. Wakacje to najlepszy okres, ponieważ ofert na rynku jest najwięcej, a to daje możliwość negocjowania cen i szeroki wachlarz możliwości.

Jest kilka rzeczy na które warto zwrócić uwagę przed zdecydowaniem się na konkretną ofertę. W pierwszej kolejności należy zastanowić się nad dogodną dla nas lokalizacją np. blisko określonej uczelni, dworca, centrum i skupić swoje poszukiwania właśnie w tym rejonie. Kiedy lista potencjalnych mieszkań jest gotowa umawiamy się na spotkanie z właścicielem. Warto pamiętać, że mieszkanie może wynajmować nie tylko właściciel (tzw. podnajem). Wówczas musimy sprawdzić, czy właściciel został poinformowany o zaistniałej sytuacji lub taki zapis znajduje się w umowie.


Oczywiście pytamy o opłaty, co jest wliczone w czynsz, ile wynosi kaucja i jak wygląda kwestia wynajmu w okresie wakacyjnym i ile osób już wynajmuje mieszkanie. Sprawdzamy techniczny stan mieszkania, a w szczególności kuchnię i łazienkę (wilgoć, pleśń, ogrzewanie, energia elektryczna/ gazowa, ciepła woda). Zwracamy uwagę na szczelność okien, wentylację, grubość ścian, stan klatki schodowej. Warto zapytać o korzystanie z pralki, dostęp do Internetu i telewizji, umeblowanie, sprawdzić pobliskie przystanki autobusowe i tramwajowe.


Po zdecydowaniu się na konkretną ofertę należy raz jeszcze obejść dokładnie mieszkanie i wpisać usterki oraz wyposażenie w treść umowy aby przy opuszczaniu mieszkania nie pojawiły się problemy z odzyskaniem kaucji. Koniecznie zapytajmy o rozliczenie ewentualnych zaległości za poprzednich lokatorów.


W umowie musi zostać przede wszystkim określone kto i do kiedy będzie mieszkał w lokalu. Jeżeli jest to umowa na czas nieokreślony powinna zostać ustalona długość okresu wypowiedzenia. Jak dokonywane jest rozliczenie i w jakim terminie (bezpośrednią wpłatą na konto dostawcy czy też może wpłacane właścicielowi lokalu). Warto uregulować sposób zwrotu kaucji - może być ona albo odliczona od opłat za ostatnie miesiące najmu lub zwrócona po przekazaniu lokalu.


Trzeba liczyć się z tym, że nie od razu znajdziemy odpowiadającą nam ofertę. Najlepiej obejrzeć wszystkie mieszkania zanim podejmiemy ostateczną decyzję. Warto też pokusić się o negocjowanie ceny, która często uzależniona jest od długości trwania umowy, zadeklarowanych przez nas napraw i ilości osób wynajmujących mieszkanie.

 

Aleksandra Chmiel
 

Zobacz inne artykuły w tej kategorii:

Krótki przewodnik wynajmu mieszkań

Znalezienie dobrego mieszkania na wynajem nie jest dziś rzeczą prostą ani tanią. Jak wśród masy ofert znaleźć tą jedną jedyną?

czytaj więcej »